تبلیغات
Tʜᴇ Wᴏʀʟᴅ·s Sᴛᴀʀ - احتمال وجود آب مایع بر بهرام در هنگام شب

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Tʜᴇ Wᴏʀʟᴅ·s Sᴛᴀʀ
کنجکاو باش
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 خرداد 1394 توسط Astro M

با توجه به مطالعات تازه انجام شده درباره ی بهرام، آب مایع درست زیر سطح، موقع زمستون های سرد این سیاره پیدا میشه.

برای اطلاع بیشتر ادامه مطلب رو چک کنین...

مریخ نورد کنجکاوی

مریخ نورد [کنجکاوی]، شواهدی پیدا کرده که نشون می ده هنگامی که دما در زمستون های سرد کم میشه، مقدار کمی از آب موجود در جو به یخ تبدیل می شه که بعد از یخ زدگی، در سطوح بالایی خاک بهرام جذب و به مایع تبدیل می شه. این آب های مایع با طلوع خورشید و بالا رفتن دمای جو دوباره تبخیر می شن.

تبدیل آب جامد (یخ) به آب مایع نیازمند وجود نوعی ویژه از نمکه که دانشمندان میگن این نمک در دما های بسیار کم توانایی ذوب یخ رو دارن. اما این مقدار کم از آب نمک موجود در خاک بهرام توانایی پوشش حیات میکروبی رو ندارن و همچنین، این دما های بسیار بالا و بسیار کم، شرایط رو برای حیات خیلی دشوار میسازن.

 

در حرکت

خشک مانند استخوان — یک راه برای توصیف امروزی محیط بهرام. گرچه این سیاره زمانی خواستگاه رود های روان و دریاچه های بزرگ بوده (و همچنان آب یخ زده در قطب های اون یافت می شه)، اما امروزه بنظر می رسه که همه ی آب های مایع سطح آن بوسیله دما های بسیار شدید تبخیر و یا یخ زده ان.

دانشمندان با کاوش در سطح سیاره سرخ، موادی شیمیایی -از نوع نمک- که [کلسیم پرکلرات] خوانده می شه رو پیدا کردن که درباره ی اون میگن [پرکلرات]، یخ رو از سطح خاک جذب می کنه، اون رو ذوب و لایه نازکی از شورآب باقی می گذاره.

حتی آب مایع می تونه بیشتر در عمق خاک فرو بره و با نمک های دیگر مخلوط شه. این مقدار کم از آب مایع مثل چرخی برای بحرکت درآوردن و جایگشت نمک های خاک در اون عمل می کنه.

مریخ نورد [کنجکاوی] شواهد مستقیم از وجود این شورآب ها رو بدست نیاورده بلکه دانشمندان نتیجه های آزمایش های مختلف از خاک و جو بهرام رو ترکیب و به این نتایج دست پیدا کردن. حالت این نمک باید یه چیزی بین مایع و جامد باشه.

[کنجکاوی] نشانه هایی از وجود رود ها بر سطح بهرام که روزی به دریاچه ای می ریختن رو پیدا کرده. این رود ها رسوباتی بر جای گذاشتن که شامل نمک های متنوع از جمله [پرکلرات] هم می شه.

“رسوبات دانه ریز، که به آرامی در آب پیش می روند، در ژرفای دریاچه ها جای می گیرند و سطوحی هموار را بوجود می آورند، بنابراین سطوح همواری که بر روی بهرام وجود دارند، می توانند نشان دهنده ی وجود دریاچه هایی بر سطح این سیاره بوده باشند،” [مورتِن بو مادسِن]، دانشیار و سرپرست گروه [بهرام] در کانون [نیلز بوهر] دانشگاه [کوپِن هاگِن]

در حالی که این یافته ها، امکان وجود حیات زیر سطح بهرام را تایید نمی کنه، اما نشان می ده که آب مایع می تونه در محیط های خشک هم وجود داشته باشه.

منبع:   sarisky.ir

 برچسب ها: مریخ، بهرام، سیاره، آثار آب و یخ، منظومه شمسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


کد هدایت به بالا

نایت نما

Online
کد +1 گوگل
این صفحه را به اشتراک بگذارید

ماشین حساب
INFO FROM SIDC - RWC BELGIUM 2015 Jun 26 12:30UTC NOAA AR 2371 is decaying and produced only minor C-class flares in past 24h (the strongest was a C1.7 with peak at 06:06 UT). It still has potential for M-class flares. The fast solar wind from a high latitude coronal hole in the northern hemisphere may arrive to the Earth today. Geomagnetic conditions have decreased to unsettled levels after the passage of the CME from June 22. Conditions may increase with the arrival of the CME from June 25 expected later today.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • paper | فروش بک لینک | بک لینک
  •